Horní Suchá

Oficiální stránky obcestředa 06.12.2023, -2 °CRychlý kontakt

Obecní úřad Horní Suchá
Sportovní 227/4
735 35 Horní Suchá

E-mail: sekretariat@hornisucha.cz
Tel.: +420 596 425 645-6

Kompletní kontakty
 

                                                                                                                                                                                                        

 

Regioforum Euroregion Těšínské SlezskoZiveobce.cz
 

Elektromobil Škoda CITIGO IVTento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministerstva životního prostředí.
 
 

 
Nové služební vozidlo obce Horní Suchá   
        
V dubnu letošního roku tj. 2020, bylo od prodejce Škoda Auto a.s. - Autodům Vrána s.r.o. zástupcem obce Horní Suchá převzato nové služební vozidlo CITIGO IV.
Obec Horní Suchá nedisponovala žádným služebním vozidlem, které by bylo primárně určeno pro potřeby zaměstnanců Obecního úřadu Horní Suchá. Pro krátké přesuny v rámci obce byly před nějakým časem zakoupena dvě služební jízdní kola, jedno pánské a jedno dámské. Ovšem potřeby investičního oddělení a stavebního úřadu, pohybovat se v rámci svých pracovních povinností nejen za slunečného počasí, přesvědčily po mnoha letech Zastupitelstvo obce Horní Suchá o schválení nákupu služebního automobilu. Ono schválení nákupu proběhlo v létě 2019 a jedním z důvodů schválení, byl i tehdy aktuálně probíhající dotační titul SFŽP, na nákup vozidel s alternativním pohonem pro municipality. Výše podpory byla 40 procent z pořizovací ceny automobilu, avšak maximálně 250.000 Kč. Shodou okolností bylo tehdy avizováno, že automobilka Škoda přijde v měsíci září roku 2019 s elektromobilem na základě modelu Škody Citigo a cena nebude přesahovat 500.000 Kč včetně DPH, což byla do té doby nemyslitelná věc. Jakýkoliv jiný elektromobil byl do té doby i po započtení případné dotace absolutně nerentabilní.

Dotační titul probíhal průběžně od ledna 2019 a poslední termín pro podání žádosti byl konec září 2019. Jenže představení nového vozidla mělo být až v polovině září 2019 a jakékoliv informace, ať už technického, či jiného rázu, byly automobilkou utajovány. Ovšem pro podání žádosti o dotaci, jsou tyto informace nezbytné – např. spotřeba vozidla, přesná pořizovací cena apod. I přesto se podařilo, úspěšně podat žádost o dotaci a to ještě před vlastním představením vozidla na Frankfurtském autosalonu. Ono bylo totiž zřejmé, že pokud automobilka splní, co avizovala, alokace pro danou výzvu se velmi rychle vyčerpá. Hned po uvedení na trh, byl elektromobil objednán v rámci první série 500 ks, která byla velmi rychle rozebrána. Bonusem pro tato vozidla, krom zaváděcích cen, byl i čip společnosti ČEZ na roční bezplatné nabíjení vozidla u rychlonabíjecích stanic této společnosti. Během času, kdy byl automobil vyráběn, byla obci přiznána dotace ze SFŽP a to ve výši 193.600 Kč. Pořizovací cena automobilu byla 484.000 Kč vč. DPH. Rychlým výpočtem vychází, že malý a vybavený elektromobil pro 4 osoby, s „automatickou“ převodovkou a spotřebou „pohonných hmot“ na 100 km v městském režimu na úrovni 1.5 l benzínu, vyšel obec na 290.400 Kč. Mimochodem na každém vyrobeném kuse byla prý automobilka ztratná něco mezi 200-250t Kč. Záměr vylepšit flotilové emise značky a podpora prvního vlastního elektromobilu, nevyšlo automobilku zrovna levně. Nicméně obec Horní Suchá, která se zachovala jako řádný hospodář, využila příležitosti a s pomoci podpory SFŽP získala za necelých 291t Kč auto, které dává ekologický i ekonomický smysl. Jen pro zajímavost, záruka na celé auto je 5 let a na vlastní baterie 8 let/160t km.

Určitě se najde plno názorů typu:
  • Elektromobil má výfuk v uhelné elektrárně.
  • V dálničním provozu to nikam nedojede.
  • Budu si muset vybrat, jestli topit, nebo dojet.
  • Není to kde nabíjet.
  • Jak bude probíhat recyklace?
  • Lithium těží malé děti atd. atd.
Já nechci záměrně otevírat toto téma, protože diskuze tohoto typu nikam nevede a hlavně nic nezmění… Pouze mohu z osobní zkušenosti s elektromobilem sdělit, že elektromobil Citigo IV je určeno zejména pro provoz po městě a okolí, kde má paradoxně (díky rekuperaci) nejmenší spotřebu elektrické energie. V dálničním režimu spadne dojezd na cca polovinu, ale na tento typ provozu městské auto nebylo určeno a ani nebylo pořízeno.

Elektromobil byl v tomto konkrétním případě čistě racionální volbou, neboť typ provozu (časté studené starty, krátké trasy do 10 km apod.) vyhovuje tomuto typu pohonu. Spotřeba je paradoxně také lepší v městském a příměstském provozu. Náklady na provoz jsou někde na čtvrtině běžného spalovacího modelu (nejsou zde svíčky, rozvody, filtry, náplně, brzdy vydrží díky rekuperaci mnohem déle atd). Velikost modelu plně vyhovuje pohybu po městě, snadno lze zaparkovat, „automat“ umožňuje velice snadné ovládání a plnou soustředěnost na provoz. Co je třeba pochválit, že reálný dojezd odpovídá údajům výrobce a 200 km lze najet bez jakéhokoliv omezování stylu jízdy, či vypínání klimatizace apod. 200 km denně po okolí ujede pravidelně asi málokterý řidič a pro potřeby služebního vozidla obecního úřadu je to naprosto dostačující dojezd. Skvělým bonusem nového služebního vozidla obce Horní Suchá je bezemisní a bezhlučný provoz po intravilánu obce a okolí.

Na závěr je třeba zopakovat, že bez dotační podpory ze SFŽP, by ani tento (toho času nejlevnější elektromobil) nedával ekonomický smysl. Avšak tento konkrétní případ ukázal, že elektromobil může za určitých specifických podmínek dávat smysl nejen ekologický, ale také ekonomický.

Ing. Jan Bárta


   
 
www.sfzp.cz
www.mzp.cz

Rychlý kontakt

Obecní úřad Horní Suchá
Sportovní 227/4
735 35 Horní Suchá

E-mail: sekretariat@hornisucha.cz
Tel.: +420 596 425 645-6

Kompletní kontakty
 

                                                                                                                                                                                                        

 

Regioforum Euroregion Těšínské SlezskoZiveobce.cz