Horní Suchá

Oficiální stránky obceneděle 03.12.2023, -4 °CFedrování s folklorem 2019

Reportáž


Realizaci projektu podpořila NADACE  ČEZ  a NADACE OKD.

   


Podesáté jsme „nafedrovali“


Znovu přišli a přijeli, místní i přespolní, příznivci folkloru, protože jim zde bylo vždycky dobře. Spousta návštěvníků opět po roční pauze zavítala v sobotu 26. října do Dělnického domu. Přišla se podívat na jedinečnost a krásu folkloru svázaného s hornictvím, se kterým bude naše obec navždy spjata. Desátý jubilejní ročník Fedrování s folklorem provázelo krásné slunečné počasí. Jak obvykle do posledního místečka zaplněný sál vítal svým působivým zpěvem hornických a těšínských písní místní Chórek s hudebním doprovodem cimbálové muziky Šmykňa ale také dechové Mix Orkiestry ze spřátelené obce Lubomie z Polska, která již před akcí koncertovala na několika místech v obci.
 
Bohatý program začal odbitím na signálním zvonci a slavnostním nástupem vlajkonošů - zástupců tanečníků, hasičů, Kroužku krojovaných horníků a členů ZPiT Suszanie - nesoucích hornické prapory a vlajky zemí, ze kterých k nám zavítali vystupující. Hornickou hymnou jsme vzdali holt tvrdé práci na šachtách. Poté jsme pokračovali v tradici „skoků přes kůži“, do které se zapojili reprezentanti vystupujících souborů i zástupce obce. A pak již na scénu vpluli se svým uměním švarní tanečníci. Zespół Pieśni i Tańca „Lublin“ im. Wandy Kaniorowej prezentuje regionální folklor z celého Polska. Zaujal pestrými kostýmy a připomněl tance těšínské, opočenské a lubelské, zakončené polonézou. Svůj um přijeli ukázat nejmladší vystupující, výběr žáků 7. až 9. tříd, tanečníci z Národní školy umění ze Sofie, která je jediná svého druhu v Bulharsku. Přivezli něco nového, originálního. Jejich vstupy s názvy Zpívej země, Tanec s bubny a Veselí Severáci si okamžitě získaly publikum a to nejen krásnými kroji, ale i perfektním provedením a lehkostí, radostí a úsměvy, které do svých tanců vložili. S temperamentním vystoupením přijel ze spřátelené obce Nižná Folklórný súbor Oravan, který se snaží udržet folklor hlavně z oblasti Oravy, ale pro zpestření se zabývá i folklorem z celého Slovenska. Zatančili goralské tance a tance z okolí Terchové. Dalším zástupcem z řad slovenských umělců bylo překvapení večera, tříčlenný Mojše Band, známý i ve světě. Svou energii předal židovskými písněmi ze Šariša a Spiša. Nesmíme samozřejmě opomenout vystoupení Folklorního souboru Šmykňa z Ostravy, prezentujícího výhradně slovenský folklor. Tentokrát z Detvy. Soubor nevynechal ani jeden ročník Fedrování a významně spolupracuje s našim Chórkem. Vyvrcholením celého festivalu a pomyslnou třešničkou na dortu byl početný Vojenský umělecký soubor Ondráš, jediné profesionální folklorní těleso v České republice, s blokem nazvaným Ondrášovské putování. Vrátil se k nám po deseti letech a přivezl celý svůj orchestr, dívčí sbor i taneční složku. Členy tanečního souboru byli i naši tanečníci ze ZPiT Suszanie a dodnes v něm tančí i moderátor pořadu Vojtěch Kadlubiec. Ten pak společně s Agátou Polakovou tvoří již několik let dvojici, která program obohacuje svým osobitým humorem a scénkami ze života na šachtě. Program také doplnily video záznamy z dolů, které vzaly diváky na místa, na která by se nedostali ani při exkurzích.
Po skončení oficiální části pak tradičně týmy soutěžily v disciplínách, jako je pití piva přes slámku, konzumace polévky nebo v montáži šroubových spojů. A zábava samozřejmě nekončila, všichni se u lidové hudby bavili až do časných ranních hodin. Novinkou tohoto ročníku bylo vystoupení bulharského souboru pro žáky našich škol, které zahájilo akci již v pátek dopoledne. O ukončení se pak postaral soubor „Lublin“ svým nedělním vystoupením v rámci bohoslužby v místním římskokatolickém kostele sv. Josefa.
 
Akci pořádala Obec Horní Suchá ve spolupráci s MS PZKO Horní Suchá. Realizaci projektu podpořila Nadace OKD, Nadace ČEZ, Veolia Energie ČR a řada dalších sponzorů, za což jim srdečně děkujeme. Velký dík patří hlavně všem, kteří v průběhu celého roku připravovali program a režii večera. Spousta práce věnované přípravě festivalu hlavního organizátora Ing. Mariana Weisera za podpory Josefa Žerdíka, Jána Mračny a Tomasze Żyły nepřišla nazmar, protože Fedrování svou rozmanitostí určitě splnilo očekávání všech. Zázemí akce zajišťovali členové MS PZKO. Poděkování patří také paní Waloszkové, která pro návštěvníky připravila na stoly chutné občerstvení v podobě škvarkové pomazánky s chlebem a jejímu týmu z Dělnického domu, zaměstnancům obce a řadě dalších dobrovolníků spolupracujících na uspořádání této akce. Přípravy tradičně pohltily stovky hodin práce těchto ochotných spoluobčanů.
 
Co ještě dodat na závěr? Velkolepá podívaná, dobrá nálada a úsměvy na tvářích přítomných, dlouhotrvající potlesk za každým vystoupením, protože, kdo se na parketu nebo podiu objevil, dal to vše nejlepší ze sebe.
To vše je Fedrování. Folklorní akce zaměřena na předávání a udržení lidových tradic dalším generacím. Svou programovou bohatostí, velkým počtem účinkujících dětí, mládeže i dospělých, krojovou pestrostí, hudebností a taneční líbivostí potěšila srdce diváků, kteří se mohli setkat s přáteli, společně si zavzpomínat, zazpívat a zatančit. „Bylo to super. Fajne. Cudowne.“ Slova ocenění, že letošní putování s folklorem bylo nádherné a úspěšné. 

Rychlý kontakt

Obecní úřad Horní Suchá
Sportovní 227/4
735 35 Horní Suchá

E-mail: sekretariat@hornisucha.cz
Tel.: +420 596 425 645-6

Kompletní kontakty
 

                                                                                                                                                                                                        

 

Regioforum Euroregion Těšínské SlezskoZiveobce.cz