Reportáž
Reportáž TV Polar
Realizaci projektu podpořili:

Fedrovalo se
Po dvou letech jsme mohli v Horní Suché opět fedrovat folklor. Po covidovém období jsme se vrátili k původnímu formátu akce, kdy návštěvníci mají tanečníky na parketu na dosah ruky a po vystoupení se mohou bavit za doprovodu lidových muzik. Letošní Fedrování s folklorem se konalo pod záštitou manželky prezidenta České republiky paní Evy Pavlové. Mezi hosty jsme mohli přivítat významné osoby z vedení okolních měst a obcí, generálního konzulátu Polské republiky v Ostravě a také našeho dlouhodobého partnera Nadace OKD. Hornické motivy jako vždy reprezentovali zástupci spolků krojovaných horníků a hornických důchodců, kteří zahájili akci nástupem se svými prapory. Doprovázela je již tradičně dechová hudba Mix Orchestra z partnerské Lubomie. Ta také doprovodila zpěváky souborů „Chórek“ a „Slavíci z Horní Suché“ při zpěvu hornické hymny a několika starších nově objevených písní s hornickou tématikou.
Folklorní program zahájila ostravská „Šmykňa“, která jako jediná nechyběla na žádném ročníku Fedrování. Soubor pod vedením manželů Machačových připravil nové taneční číslo z Terchové. Náš region je spojen se sousedním Polskem nejen blízkou hranicí, ale dlouhodobým působením polských horníků v dolech OKD. Nemohl proto chybět soubor z Polska. Letos to byl Studentský soubor písní a tanců Slezské univerzity „Katowice“. Vystoupil s tanci ze slezského a lublinského regionu. V neděli soubor zazpíval v rámci bohoslužby v kostele sv. Josefa v Horní Suché.
Vedoucí souboru „Mladina“ pan Libor Hnát si zakládá na preciznosti provedení všech prvků tradičních západočeských tanců, a tak tento plzeňský soubor je opravdu to nejlepší, co jsme již jednou v Horní Suché mohli vidět. Humoristický prvek do programu přinesli bývalí tanečníci souboru „Suszanie“. Skupina pod názvem „Suszaniocy“ předvedla zábavnou verzi Polki z wychodka.
Každé Fedrování mělo svou hvězdu programu a letos to byla dokonce dva profesionální tělesa. Ty nejkrásnější písně z Východního Slovenska zahráli hudebníci a zazpívaly zpěvačky Muziky Milana Rendoše. Muzika začínala jako doprovodná kapela souboru Železiar, avšak v současnosti vystupuje již samostatně a reprezentovala Slovensko ve mnoha zemích světa. Nezapomenutelné jsou jejich interpretace nádherných rusínských písní.
Již několik let jsme se snažili na náš festival získat kvalitní maďarský soubor. Letos se to konečně podařilo a diváci mohou potvrdit, že provedení tanců v takovém tempu jsme ještě v Horní Suché neviděli. Fitos Dezsö Tartsulat patří mezi 3 maďarská profesionální tělesa a jejich prezentace tradičních maďarských, rumunských a romských tanců bylo strhující.
Závěr festivalu byl opět tradiční – průvod Salamander se zapálenými lampiony a soutěž souborů v disciplínách dle vzoru hornických skoků přes kůži. Zábava za doprovodu kapel vystupujících souborů se protáhla do ranních hodin.
Letošní ročník měl své zvláštnosti i při přípravě a organizace průběhu. Zajistit akci, které se účastní 160 vystupujících a 250 hostů, nepatří k jednoduchým úkolům. Velká část členů organizačního týmu se obměnila a mnozí to dělali poprvé. Za obecní úřad zastřešovali akci pan místostarosta Ing. Martin Adamiec a paní Renáta Slonková. Díky patří kolektivu kuchyně Základní školy v Horní Suché a novému vedení Dělnického domu, pro které to také byla premiéra při tak velké akci. Přípravu programu a celého průběhu Fedrování zajišťoval mladý kolektiv MS PZKO pod vedením Mgr. Marioly Weiser.
Fedrování s folklorem představuje i nemalé finanční náklady, které do toho vkládá Obec, ale nemohli bychom ho realizovat na této úrovni bez pomoci dalších partnerů, zejména Nadace OKD a mnoha firem i soukromých osob. Díky nim můžeme občanům nabídnout kvalitní program a také prezentovat kulturní úroveň naší obce. Za podporu bychom rádi i touto cestou chtěli velmi poděkovat.