Horní Suchá

Oficiální stránky obceneděle 03.12.2023, -4 °CRychlý kontakt

Obecní úřad Horní Suchá
Sportovní 227/4
735 35 Horní Suchá

E-mail: sekretariat@hornisucha.cz
Tel.: +420 596 425 645-6

Kompletní kontakty
 

                                                                                                                                                                                                        

 

Regioforum Euroregion Těšínské SlezskoZiveobce.cz
 

Osobnosti obce

Dr. Vavřinec Glazer
lékař v Horní Suché. Z vlastních prostředků podporoval potřebné v obci a zasloužil se o vznik českého školství v obci a postavení budovy české základní školy v Horní Suché.

Marie Glázrová
( dcera V. Glazera ), herečka činohry ND v Praze

Bronislav Poloczek
herec činohry ND v Praze

Ota Zaremba
olympijský vítěz ve vzpírání výkonem 395kg v dvojboji, Moskva 1980,
Více zde.

prof. Josef Říman
biochemik, absolvent lékařské fakulty Univerzity Karlovy, ředitel Ústavu molekulární genetiky ČSAV, nominovaný na Nobelovu cenu

Józef Dostal
poslanec Slezského Sejmu v Opavě, od roku 1864 starosta Horní Suché. Pracoval také jako ředitel Larischova cukrovaru, zakladatel farnosti, školní knihovny a průkopník výuky v polském jazyce

Ewald Danel
houslový virtuos, skladatel a dirigent. Absolvent Ostravské konzervatoře a Vysoké školy múzických umění v Bratislavě. Působil jako koncertní mistr v Symfonickém orchestru Slovenského rozhlasu, od roku 1987 vyučuje na VŠMU v Bratislavě

Oldrzich Folwarczny
vědecký pracovník, inženýr-plukovník, který až do svého náhlého úmrtí působil v armádních výzkumných ústavech v Bratislavě a Liptovském Mikuláši.

Jiří Kantor
poslanec, člen Národní rady Těšínského knížectví v roce 1918, zasedal také ve varšavském parlamentu. Z jeho iniciativy byl v Honí Suché postaven Dělnický dům (1907).

Alfons Mackowski
lékař, docent. Začínal jako chirurg v roce 1932 v nemocnicích v Těšíně a Bohumíně. V době 2.světové války pracoval jako vojenský lékař ve Skotsku a v Kanadě. Po roce 1948 působil jako ředitel nemocnice v Cieszyně. Je autorem zhruba osmdesáti vědeckých prací.

Karol Machej
báňský inženýr, publicista. Pracoval na Dole František, v době 2.světové války pak jako technik při těžbě manganových rud v Africe. Po skončení války působil v řadě významných hornických funkcí v Polsku. Byl poradcem předsedy Rady ministrů PRL, získal titul "Zasloužilý horník PRL ".

Tadeusz Michejda
lékař, společensko-politický pracovník. Je absolventem Univerzity Karlovy v Praze, studoval v Krakově a ve Vídni. V letech 1930-35 byl senátorem a poslancem polského Sejmu. Od roku 1947 do roku 1951 ministrem zdravotnictví.

Alojzy Sznapka
učitel, spisovatel, překladatel, starosta obce. Má velké zásluhy na organizování ochotnického divadla v obci. Nedokončené Paměti I -VI vyprávějí osobní příběh autorův, popisují život Těšínského Slezska. Nacisté ho věznili v koncentračním táboře Sachsenhausen.

Wladyslaw Wróbel
plukovník, vojenský atašé, konzul. Po válce studoval na polských vojenských akademiích. V letech 1953-54 byl členem mezinárodní komise v Koreji a potom převzal post vojenského atašé v Berlíně. V letech 1967-68 byl poradcem ministra obrany v Kambodži. Pracoval na Generálním konzulátu Polska v Ostravě.
 

Rychlý kontakt

Obecní úřad Horní Suchá
Sportovní 227/4
735 35 Horní Suchá

E-mail: sekretariat@hornisucha.cz
Tel.: +420 596 425 645-6

Kompletní kontakty
 

                                                                                                                                                                                                        

 

Regioforum Euroregion Těšínské SlezskoZiveobce.cz