Horní Suchá

Oficiální stránky obceneděle 24.09.2023, 14 °CWorkshop lidových tanců Ve společném rytmu

V sobotu se v Horní Suché tančilo na lidovou notu
V sobotu 5. listopadu proběhla v prostorách Dělnického domu a Multifunkčního centra Sušanka jedinečná akce – workshop folklorního tance pod názvem „Ve společném rytmu“. Autorem nápadu je Michal Weiser, který se jako tanečník účastnil mnoha podobných akcí, zejména však „Rozhybkosti“ ve slovenské Východné. Hlavní myšlenkou bylo seznámit zejména mládež, ale i ty starší, kteří se zajímají o lidovou kulturu, se základy lidových tanců. Naše obec se nachází blízko polských a slovenských hranic, a tak není nic zvláštního, že předmětem výuky byly tance z různých oblastí Česka, Polska a Slovenska. Nejdůležitějším úkolem bylo tedy zajistit kvalitní instruktory, choreografy, kteří budou garantovat vysokou úroveň znalostí lidových tanců a budou ochotni je předat amatérům. To se podařilo naplnit vrchovatě – základy tanců z okolí polského Lublinu předváděla choreografka souboru Lublin Katarzyna Jankowska, tance horalů z Podhala Jan Niemczyk a Antonia Rokosna. Česko reprezentoval špičkový specialista na západočeské tance – choreograf souboru Mladina - Libor Hnát a jak se tančí dynamické východoslovenské tance, předvedla opravdová legenda, zakladatel festivalu „Rozhybkosti“ Vlado Michalko.
Před hlavními pořadateli pod vedením Doroty Śmilowské byl náročný úkol. Přihlásilo se skoro 80 účastníků z celého regionu. Byli to členové folklorních souborů od Jablunkova až po Ostravu, ale také vedoucí dětských souborů, učitelé ze škol a mateřských škol i individuální zájemci. S ohledem na vysoký počet tanečníků byla výuka rozdělena do dvou sálů a tanečníci i instruktoři se vždy po 1,5 hodině střídali, což vyžadovalo dobrou logistickou přípravu. Ani zkušení tanečníci by nevydrželi 6 hodin tance bez přestávky, a tak organizátoři připravili v rámci polední přestávky nejen občerstvení, ale také možnost zvýšení teoretických znalostí o lidové kultuře, tancích a krojích. Přednášeli o tom významní etnografové prof. Daniel Kadłubiec a mgr. Jan Kuča z Muzea Ostrov lidových krojů. Na závěr si účastníci mohli v praxi odzkoušet, co se za celý den naučili. K zábavě dlouho do noci hrály na lidovou notu kapely Lipka a Šmykňa.
Akce se setkala s velmi pozitivním přijetím a účastníci se již dotazovali, zda bude pokračovat i v příštím roce. Za tento úspěch je třeba ocenit kromě hlavních organizátorů Doroty Śmilowské a Michala Weisera také zkušený tým MS PZKO. Poděkování patří i kolektivu restaurace Dělnický dům, který připravil občerstvení. Pochopitelně se taková akce nemůže konat bez finanční podpory, za kterou je třeba poděkovat Generálnímu konzulátu Polské republiky v Ostravě, Obci Horní Suchá, Kongresu Poláků v ČR a firmě Black Point.
 
Ponownie pokazaliśmy, że potrafimy
Członkowie MK PZKO wiele razy dowiedli, że organizacja nawet bardzo dużych imprez nie stwarza dla nich problemu. Koncerty zespołów, wystawy, spotkania absolwentów szkoły czy też wspólne akcje z gminą jak Fedrowani z foklorem z uczestnictwem nawet setek gości nie zaskoczyły nigdy naszych członków. Również warsztaty taneczne pod nazwą „We wspólnym rytmie – wyginaj śmiało ciało na ludowo” były dowodem, że umiemy zorganizować imprezę, z którą nie mieliśmy na razie żadnych doświadczeń. Pomysł, który zakiełkował w myśli Michała Weisera, było trzeba rozwinąć do konkretnej realizacji a zwłaszcza od zapewnienia źródeł wsparcia finansowego. Pomysł znalazł poparcie ze strony Konsulatu Generalnego RP w Ostrawie, który zapewnił fundusze ze Skarbu Państwa w ramach Rządowego programu współpracy z Polonią i Polakami za granicą. Dalszym sponsorem imprezy był Kongres Polaków w Republice Czeskiej przez Fundusz Rozwoju Zaolzia. Jak zawsze niezawodnym partnerem naszego Koła była Gmina Sucha Górna, która użyczyła potrzene lokale – dużą salę w Domu Robotniczym oraz taneczną salę, którą zbudowała Gmina w Multifunkcyjnym Centrum Suszanka dla zespołu Suszanie. Własną imprezę przygotowała nieduża gupka ochotników pod kierownictwem Doroty Śmiłowskiej. Serwis dla uczestników zabezpieczyli członkowie zespołu śpiewaczego Chórek a ciastka napiekły jak zwykle panie z Klubu Kobiet.
Uczestnicy warsztatów tanecznych ocenili sam pomysł jak również perfekcyjną organizację całej imprezy. Ponieważ tancerze przybyli z całego regionu od Jabłonkowa przez Cieszyn, Karwinę aż do Ostrawy, więc była to świetna reklama umiejętności naszego Koła.


Reportáž TV POLAR

Reportáž

Rychlý kontakt

Obecní úřad Horní Suchá
Sportovní 227/4
735 35 Horní Suchá

E-mail: sekretariat@hornisucha.cz
Tel.: +420 596 425 645-6

Kompletní kontakty
 

                                                                                                                                                                                                        

 

Regioforum Euroregion Těšínské SlezskoZiveobce.cz